Konkurs „Warszawskie Śródmieście w Wikipedii”

Zorganizowaliśmy konkurs na wykonanie najlepszych zdjęć zabytków Warszawy Śródmieście. Projekt był organizowany w formie warsztatów online oraz fotograficznych warsztatów plenerowych.

Organizatorami byli

Stowarzyszenie Komitet na rzecz Dzieci w Polsce KONARD,
Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy,
Stowarzyszenie Wikimedia Polska,
Fundacja UFF.

Dla kogo?

Grupą do której chcieliśmy dotrzeć byli uczniowie szkół podstawowych i szkół średnich Warszawy Śródmieście

Honorowy patronat

Burmistrz Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy Aleksander Ferens

Jaki był cel?

Głównym celem projektu było zachęcenie uczniów do wyjścia na ulice, place i do parków Warszawy. Wzbogacenie tym samym wiedzy o zabytkach Warszawy Śródmieścia i sztuce fotografii oraz zwiększanie ilości zdjęć warszawskich zabytków w światowym repozytorium Wikimedia Commons i w Wikipedii.

Sposobem który wybraliśmy, aby zachęcić jak największą ilość uczestników był element rywalizacji, jakim jest konkurs.

Informacje

W projekcie wzięło udział ponad 100 uczniów ze szkół podstawowych i szkół średnich Warszawy Śródmieście, dzięki czemu otrzymaliśmy ponad 200 zdjęć.

Organizatorzy przeprowadzili warsztaty online, podczas których uczniowie edukowali się w jaki sposób fotografować z użyciem smartfonów i wrzucać zdjęcia do zasobów Wikipedii. Warsztaty były bezpłatne i odbyły się 11 oraz 13 kwietnia 2022 roku i trwały po 120 minut każdy.

Uzyskaliśmy imponujący wynik, jakim jest około 200 zdjęć wysokiej jakości na stronie repozytorium Wikimedii Commonts (z którego korzysta Wikipedia). Zdjęcia robione były podczas spacerów oraz indywidualnych wyjść . Czas jaki przeznaczyliśmy na załadowanie zdjęć to 30.05.2022

Spośród załadowanych zdjęć jury wybrało najlepsze i nagrodziło zwycięzców w kategoriach wiekowych (szkoła podstawowa i średnia).

Zwycięzcy oraz ich opiekunowie (koordynatorzy szkolni) otrzymali nagrody rzeczowe: smartfony, bony towarowe do sklepów z elektroniką.

Konkurs odbył się pod Honorowym Patronatem Burmistrza m.St. Warszawy Aleksandra Ferens, a zorganizowany został przez Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci w Polsce Konard wraz z Urzędem Dzielnicy Śródmieście m.st Warszawy.

Zapraszamy do kolejnej edycji konkursu! Do zobaczenia już wkrótce.

Nagrodzone zdjęcia

I MIEJSCE SZKOŁA ŚREDNIA
II MIEJSCE SZKOŁA ŚREDNIA
III MIEJSCE SZKOŁA ŚREDNIA
Wyróżnione
Wyróżnione
I MIEJSCE SZKOŁA PODSTAWOWA
WYRÓŻNIONE